Partner serwisu
21 czerwca 2016

PharmaNET o problemach rynku aptecznego na kongresie u Prezydenta RP

Kategoria: Z życia branży

O tym, że rynek apteczny nie został przywieziony w teczce przez zagranicznego inwestora, że pracodawcy apteczni wdrożyli plan Morawieckiego zanim jeszcze został on ogłoszony oraz o konsekwencjach obowiązku posiadania 51 procent udziałów w aptece przez osoby z tytułem magistra farmacji mówił Prezes Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET, Marcin Piskorski, który był gościem Kongresu Organizacji MSP, zorganizowanego przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców pod honorowym patronatem i z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

PharmaNET o problemach rynku aptecznego na kongresie u Prezydenta RP

W Kongresie uczestniczyli przedsiębiorcy, pracodawcy, eksperci, przedstawiciele rządu i samorządów. Dyskutowali o roli i znaczeniu sektora MSP w gospodarce narodowej, warunkach prowadzenia firm oraz barierach, na jakie wciąż napotykają polscy przedsiębiorcy.

- Widzę konieczność ochrony sektora MSP. Powinna być egzekwowana przez państwo. Będę starał się pomagać małym i średnim przedsiębiorcom oraz promować wszystkie przejawy działalności gospodarczej. Działania państwa w tym kierunku powinny być oceniane pod względem skutków wprowadzonych regulacji - powiedział Prezydent Andrzej Duda.

Według raportu ZPP i uwzględnionych w nim danych GUS, niemal wszystkie przedsiębiorstwa działające w Polsce to podmioty z sektora MSP. W 2014 roku w naszym kraju prowadziło działalność gospodarczą 1,84 miliona przedsiębiorstw finansowych, z czego 99,8% stanowiły przedsiębiorstwa MSP. Podobną strukturę ma rynek apteczny. Zdecydowana większość aptek działających w Polsce to polskie mikro, małe bądź średnie przedsiębiorstwa.

Marcin Piskorski, prezes ZPA PharmaNET wziął udział w panelu dotyczącym sukcesów polskiej gospodarki w wybranych sektorach. Zwrócił uwagę na najważniejsze problemy branży, ale również na osiągnięcia, których na rynku aptecznym nie brakuje.

Jako największy sukces branży, Marcin Piskorski wskazał fakt, że rynek apteczny nie został „przywieziony w teczce przez zagranicznego inwestora”, tylko wypracowany przez polskich przedsiębiorców, którzy reagując na zmieniające się warunki rynkowe – potrzebę niskich cen i wysokiej jakości usług – szukali efektu skali. To właśnie sieci apteczne pierwsze wprowadziły nowoczesne rozwiązania na rynek i dostrzegły swoją silę w stosunku do bardzo skonsolidowanego segmentu farmaceutycznego i hurtowego, co doprowadziło do spadku cen leków nierefundowanych. Właściciele aptek indywidualnych szybko skorzystali z tych doświadczeń tworząc sieci wirtualne i grupy zakupowe. Dzięki temu dziś mogą uzyskiwać  takie same warunki jak sieci.

Drugim sukcesem pracodawców aptecznych, wg Marcina Piskorskiego, było „wdrożenie planu Morawieckiego zanim jeszcze został on ogłoszony”. Plan zakłada bowiem wzmocnienie krajowych przedsiębiorców ora ich ekspansję na rynkach międzynarodowych. Tak się właśnie dzieje na rynku aptecznym. Jedna z polskich firm stała się największym dostawcą usług farmaceutycznych na Litwie.

W drugiej części dyskusji, poświęconej problemom branży, Marcin Piskorski zwrócił uwagę na lobbowany przez korporację aptekarską postulat obowiązku posiadania 51 procent udziałów w aptece przez osoby z tytułem magistra farmacji. Zdaniem Prezesa ZPA PharmaNET doprowadzi to do masowych wywłaszczeń, zwolnień i odszkodowań oraz da ogromne przywileje korporacji zawodowej aptekarzy. Polscy przedsiębiorcy, którzy latami, w majestacie prawa budowali swoje firmy, angażując siły i środki własne, mogą z dnia na dzień stracić dorobek całego życia. Jest to nie tylko niesprawiedliwe, ale stoi w jawnej sprzeczności z konstytucyjną zasadą swobody działalności gospodarczej.

Zwolennicy wywłaszczenia polskich przedsiębiorców próbują je usprawiedliwiać głosząc tezę, że farmaceuta-właściciel prowadzi aptekę bardziej etycznie niż przedsiębiorca niebędący farmaceutą. Nie do końca mają chyba rację, bo jak pokazuje przykład Niemiec, tak chętnie podawanych przed samorząd aptekarski za wzór, to właśnie u naszych zachodnich sąsiadów wykryto niedawno skandal polegający na tym, że nieuczciwi aptekarze realizowali wystawione przez nieuczciwych lekarzy „lewe recepty" działając w zmowie z nieuczciwymi pacjentami, którzy zamiast leków otrzymywali swoją "dolę". Powstałe w ten sposób straty wyceniono na 2,7 mld euro.

Kongres Organizacji MSP to pierwsze tego typu wydarzenie w Polsce, którego celem było zintegrowanie sektora mikro, małych i średnich firm, pod sztandarem wspólnej walki o lepsze warunki prowadzenia firm. Organizatorem spotkania był Związek Przedsiębiorców i Pracodawców. Spotkanie zostało objęte Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. W Kongresie wzięli udział przedsiębiorcy, pracodawcy, eksperci, przedstawiciele rządu i samorządów. Główne tematy poruszone w trakcie wydarzenia to rola i znaczenie sektora MSP w gospodarce narodowej, warunki prowadzenia firm oraz bariery, przed którymi wciąż stają polscy przedsiębiorcy. Podczas Kongresu Cezary Kaźmierczak, Prezes ZPP, na ręce Prezydenta przekazał trzy dokumenty: „Sektor MSP w Polsce 2016”, „Warunki prowadzenia firm w Polsce 2016” oraz wyniki badań Maison & Partners "Bariery rozwoju MSP 2016".

Więcej informacji wraz z raportem na: http://zpp.net.pl/aktualnosci/run,istnieje-koniecznosc-ochrony-sektora-msp,page,1,article,1164.html

Źródło i fot.: informacja prasowa Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ