Nowoczesne rozwiązania w przemyśle farmaceutycznym
XI Konferencja Naukowo-Techniczna. Wiosenna Konferencja Farmaceutyczna. Optymalizacja i Efektywność rozpoczęła się sesją wprowadzającą, którą poprowadził Przemysław Płonka, Redaktor Naczelny Wydawnictwa BMP.
Agnieszka Obszańska-Szubart, ICN Polfa Rzeszów S.A., zaprezentowała referat pt. „Wyzwania farmacji XXI wieku – lider potrzebny od zaraz”. W swoim wystąpieniu podkreśliła istotną rolę lidera zespołu w zarządzaniu projektem. Jest to obecnie jedno z ważniejszych wyzwań, przed jakimi stoją przedsiębiorstwa. Zasoby ludzkie na rynku pracy są ograniczone, a w przemyśle farmaceutycznym potrzebne są zespoły wysoko wykwalifikowanych pracowników. W referacie znalazły się wskazówki, na temat tego, jak powinna wyglądać praca zespołowa i rola lidera projektu, np. określenie pułapek, w jakie wpadają członkowie zespołu, ale też określenie kroków realizacji projektu (zakres prac, cel projektu, harmonogram zadań zespołu). Prelegentka wskazała też, że lepsze wyniki osiąga się, stosując feedforward, czyli skupiając się na tym, co jest do zrobienia, na rozwiązaniach, zamiast na feedbacku, czyli na tym, co zostało zrobione. Jak podkreśliła, lider jest kluczową osobą w projekcie i jego wiedza merytoryczna jest tak samo ważna jak cechy przywódcze.
Krzysztof Nowakowski, Kardex Polska Sp. z o.o., wystąpił z referatem pt. „Oszczędne i efektywne rozwiązania magazynowania i wspierania produkcji w przemyśle farmaceutycznym".
Przybliżył działalność firmy Kardex, jako wiodącego na świecie producenta zautomatyzowanych systemów magazynowania i pobierania, oferującego rozwiązania magazynowe dla specyficznych wymagań klienta. Przybliżył atuty automatyzacji systemów magazynowania. Są nimi m.in. pełne wykorzystanie dostępnej wysokości pomieszczenia, wydajność składowania (duża gęstość magazynowania). Systemy działają na zasadzie „towar do człowieka”. Przynosi to wiele korzyści w zakresie podnoszenia efektywności organizacji, m.in. zwolnienie miejsca na inne procesy produkcyjne.
Evy Van Calster, Lonza Capsugel, zaprezentowała referat pt. „Partnering for Improved Manufacturing Effeciencies”. Firma jest wiodącym dostawcą zintegrowanych rozwiązań dla branży farmaceutycznej, m.in. kapsułek, w jakich zamykane są farmaceutyki. Oferuje szeroką gamę innowacyjnych produktów dla przemysłu biofarmaceutycznego. Tworzy nowatorskie, wysokiej jakości i dostosowane do indywidualnych potrzeb rozwiązania dla pacjentów i konsumentów.
Elżbieta Spander, Fluor S.A., zaprezentowała referat pt. „Nowe oblicze w projektowaniu dla branży Life Sciences Advanced Manufacturing”, w którym przybliżyła działalność firmy jako potencjalnego partnera dla przemysłu farmaceutycznego. Fluor to firma globalna, zatrudniająca ponad 56000 osób i pracującą dla klientów na całym świecie. Zajmuje się m.in. projektowaniem, kompletacją dostaw, prefabrykacją elementów lub konstrukcji, robotami budowlanymi, usługami zarządzania budowami i utrzymania instalacji. Realizuje projekty dla sektorów, takich jak: chemiczny, przeróbki ropy i gazu, infrastruktury, energetyki, LS&AM, sektora rządowego. Zajmuje się obsługą klientów z branż: biotechnologicznej, farmaceutycznej, medycznej, spożywczej, chemikaliów specjalistycznych, gospodarki wodnej. Oferuje zintegrowane rozwiązania w zakresie usług EPCMV: inżynieryjnej, zaopatrzenia, budowlanej, zarządzania projektami, walidacji. Prelegentka przybliżyła Fluor Fokus – proces obsługi klienta dla lepszej efektywności.
Komentarze