Partner serwisu
22 lipca 2014

Jerzy Jambor

Kategoria: Ludzie farmacji

Jakiego nawyku chciałby się pozbyć prezes Polskiego Komitetu Zielarskiego?

Jerzy Jambor

Gdybym mógł wynaleźć lek, to byłby to środek na… pewnie byłby to cytostatyk pochodzenia roślinnego. Otrzymywane z cisa taksany są dowodem ogromnego potencjału, jaki tkwi w roślinach. Uważam, że w najbliższych latach wyizolowane zostaną kolejne substancje roślinne, które znajdą zastosowanie w chemioterapii nowotworów.

Tabletka czy zastrzyk? Oczywiście zastrzyk!

Jeżeli mógłbym zmienić jedną rzecz w polskiej branży farmaceutycznej, to… ograniczyłbym infantylną reklamę leków, a przede wszystkim suplementów diety, którym coraz częściej przypisywane są cechy leków. Z dużym niepokojem obserwuję, jak w ostatnich latach znacznie większą wagę przywiązuje się do działań marketingowych, niż do prac nad nowymi produktami leczniczymi.   

Jeśli nie farmacja, to… Obok ziół moją wielką pasją jest astronomia. Lubię obserwować niebo, szczególnie przez teleskop. Nie ma nic wspanialszego od zawierania coraz bliższej znajomości z pełnym tajemnic wszechświatem. Lubię też muzykę.

Za największe odkrycie w historii farmacji uważam… Nie wiem, czy jest to największe odkrycie, ale z pewnością jest to wydarzenie, które dało początek nowoczesnej farmacji. W roku 1806 aptekarz Friedrich Wilhelm Sertuerner wyodrębnił z opium morfinę. Wyodrębnienie morfiny uważam za przełom o ogromnym znaczeniu dla rozwoju badań nad lekiem.

Najbardziej demotywuje mnie… obcowanie z nadętymi bufonami.   

Nawyk, którego chciałbym się pozbyć, to… korzystanie z samochodu wtedy, kiedy nie jest to konieczne.

Na co dzień nie potrafię się obejść bez… drugiego śniadania o godzinie 11.00.

Słowem, które nadużywam jest… Z pewnością takich słów jest dużo, jednak musiałbym o to spytać kogoś z najbliższych.

Wśród współpracowników cenię sobie… przede wszystkim optymizm. Cenię też umiejętność współpracy, wrażliwość na drugiego człowieka, poczucie humoru. Dużą wagę przywiązuje do obserwowanej u współpracowników radości tworzenia.

Postacią, którą chciałbym poznać jest… Kazimierz Kutz.

Humor poprawia mi…  lektura Janoscha. Jest to niezwykły pisarz, mieszkający na Teneryfie w „białym domku krytym strzechą”. W Polsce znany jest głównie jako autor książek dla dzieci. Jednak napisał też wiele znakomitych powieści dla dorosłych, których istotą jest sztuka życia. Często wracam do jego powieści „Polski blues”.

Do końca życia zapamiętam… toruńskie rozmowy z nieżyjącym już profesorem Stanisławem Gorgolewskim, twórcą polskiej szkoły radioastronomii. Od tych rozmów zacząłem inaczej patrzeć na to, co mnie otacza. Znakomicie pamiętam nasz ostatni spacer po Toruniu i rozmowę o egzoplanetach.

Jestem dumny z…  tego, że obecnie przedsiębiorstwem Phytopharm Klęka S.A., w którym przepracowałem 40 lat, zarządzają moi młodsi dwaj koledzy, z którymi przez prawie 20 lat tworzyłem nową zielarską Klękę.  

Jeśli mógłbym cofnąć czas, to… niczego bym nie zmieniał.

 

Fot.: Phytopharm Klęka S.A.

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ