Partner serwisu
Tylko u nas
19 maja 2015

Bogusław Kociński, BIOTON S.A.

Kategoria: R&D

Kiedy słyszę słowo „biotechnologia”, myślę o… wielkich możliwościach w zakresie diagnostyki, medycyny, farmacji, rolnictwa, ochrony środowiska - odpowiada dyrektor operacyjny BIOTON S.A.

Bogusław Kociński, BIOTON S.A.

Za stolicę polskiej biotechnologii uważam… raczej za centrum – bez wątpienia Bioton. Jesteśmy jedyną w Polsce, ale i w tej części Europy, firmą, która na skalę przemysłową wykorzystuje biotechnologię, produkując w dużej skali najwyższej jakości leki ratujące ludzkie życie. Oprócz bardzo nowoczesnych fabryk, mamy własny ośrodek badawczo-rozwojowy i doskonałych specjalistów.

Największym odkryciem w biotechnologii farmaceutycznej jest… ludzka insulina produkowana z wykorzystaniem genetycznie zmodyfikowanej E.coli

Do rozwoju biotechnologii potrzeba przede wszystkim… zapewne nie będę oryginalny, jeśli powiem, że środków finansowych i... cierpliwości

W Polsce największe szanse na sukces w dziedzinie biotechnologii ma… produkcja białek rekombinowanych pełniących m.in. funkcje hormonów, przeciwciał czy enzymów. Charakterystyka procesu wytwarzania białek rekombinowanych umożliwia produkcję na dużą skalę niezwykle czystych i skutecznych bioterapeutyków. Jest również miejsce na leki biopodobne, takie jak długo i krótko działające analogi insuliny. Kluczowym aspektem są tutaj wygasające prawa patentowe największych dotychczasowych światowych monopolistów.

Dzięki biotechnologii uda się stworzyć lek na… trudno odpowiedzieć konkretnie, bo przed biotechnologią jawi się bardzo dużo zastosowań praktycznych. Inżynieria genetyczna wydaje się być jedną z dziedzin, dzięki której pojawić się może wiele rozwiązań medycznych, dla których do tej pory nie znaleziono efektywnego sposobu leczenia. Myślę tu o chorobach genetycznych czy nowotworach. Wierzę również, choć ciągle to brzmi jak science-fiction, że produkcja ludzkich organów będzie w tym stuleciu możliwa.

Obecnie pracujemy nad… przemysłowym wykorzystaniem technik rekombinacji DNA – ten obszar pozostaje naszym stałym zainteresowaniem.

Najbardziej atrakcyjnym rynkiem dla leków biopodobnych jest… właściwie cały świat, aczkolwiek mówiąc o „atrakcyjności” biznesowej należy mieć na uwadze rynek amerykański, europejski, chiński, brazylijski, na których obserwowany jest np. znaczący wzrost epidemii cukrzycy typu II, związany przede wszystkim z przyjętym w tych społeczeństwach stylem życia.

Do największych zagrożeń dla leków biopodobnych można zaliczyć… występowanie potencjalnych różnic na poziomie jakościowym oraz klinicznym. W przypadku realizacji strategii rejestracyjnej na drodze „biosimilar” kluczowym aspektem jest upodobnienie się w możliwie jak największym stopniu do leku oryginalnego. W przypadku produktów wytwarzanych na drodze biotechnologicznej wymaga to ogromnej wiedzy i odpowiedniego zaplecza badawczego dającego możliwość rozwoju substancji czynnych, produktów leczniczych oraz kwestii analitycznych.

Fot. BIOTON S.A.

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ