Partner serwisu
31 maja 2024

Płyny infuzyjne, zbliżone składem do osocza krwi, są niezbędne do utrzymania procesów fizjologicznych organizmu. Celem płynoterapii jest uzupełnianie ubytku płynów i elektrolitów u pacjentów. Płyny in

Kategoria: Aktualności

Każdy pacjent w szpitalu otrzymuje przynajmniej raz płyny infuzyjne. A co gdyby w Polsce ich zabrakło?

Płyny infuzyjne, zbliżone składem do osocza krwi, są niezbędne do utrzymania procesów fizjologicznych organizmu. Celem płynoterapii jest uzupełnianie ubytku płynów i elektrolitów u pacjentów. Płyny in

Płyny infuzyjne to najczęściej stosowane leki w lecznictwie szpitalnym, a ich zastosowanie jest niezwykle szerokie – od oddziałów pediatrycznych, poprzez internistyczne i chirurgiczne, oddziały anestezjologii i intensywnej terapii, ortopedyczne i wiele innych. W sytuacjach kryzysowych, takich jak pandemia czy konflikt zbrojny, płyny infuzyjne to produkty pierwszej potrzeby. Ich dostępność to wyznacznik bezpieczeństwa lekowego kraju. Jak pod tym względem wygląda sytuacja w Polsce?

Płyny infuzyjne, zbliżone składem do osocza krwi, są niezbędne do utrzymania procesów fizjologicznych organizmu. Celem płynoterapii jest uzupełnianie ubytku płynów i elektrolitów u pacjentów. Płyny infuzyjne stosowane są również w zaburzeniach gospodarki kwasowo-zasadowej oraz w przebiegu żywienia pozajelitowego. Oznacza to, że płyny infuzyjne są niezbędne na niemal każdym oddziale szpitalnym, do leczenia szerokiej gamy schorzeń: od pacjentów z ciężkimi urazami po osoby cierpiące na choroby przewlekłe.

Płyny infuzyjne – produkt pierwszej potrzeby

Ze względu na powszechność zastosowania płyny infuzyjne muszą być stale dostępne w każdej placówce medycznej. W sytuacjach kryzysowych, takich jak pandemia COVID-19 czy konflikt na Ukrainie, zwiększa się zapotrzebowanie na płyny infuzyjne. Zamknięcie granic z powodu kryzysu zdrowotnego lub konfliktu zbrojnego może znacząco ograniczyć możliwość import substancji czynnych do produkcji płynów podstawowych, stanowiąc bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa lekowego kraju. Dlatego tak ważna jest rola krajowych producentów, którzy w sytuacji kryzysowej mogą zaspokoić zapotrzebowanie polskich szpitali na te kluczowe produkty.

Dwa miliardy butelek – sukces Fresenius Kabi Polska

Firma Fresenius Kabi Polska, obchodząca w tym roku 25-lecie istnienia, odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa lekowego Polski. Należąca do tego koncernu Wytwórnia Płynów Infuzyjnych w Kutnie w 2024 roku wyprodukowała 2-miliardową butelkę płynu infuzyjnego. To imponujące osiągnięcie podkreśla znaczenie firmy jako gwaranta ciągłości dostaw tych niezbędnych leków.

Jak podkreśla Maciej Chmielowski, Prezes Fresenius Kabi Polska:

- Dobro pacjentów to nasz priorytet. Jesteśmy jedynym producentem płynów infuzyjnych w Polsce, który w sytuacji krytycznej jest w stanie zaspokoić krajowe zapotrzebowanie. To ważna i odpowiedzialna rola, z której jesteśmy dumni. Jubileusz istnienia naszej firmy na rynku to dobra okazja, by wyznaczyć sobie kolejne cele, które będziemy realizować przede wszystkim z myślą o pacjentach i wsparciu polskiej ochrony zdrowia.

Firma Fresenius Kabi Polska nieustannie doskonali swoje procesy produkcyjne, aby zapewnić polskim pacjentom ciągłą dostępność niezbędnych leków.

 

źródło: informacja prasowa
fot. 123rf
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ