Partner serwisu
27 czerwca 2019

Zaparcia w podróży. Przyczyny i doraźna pomoc w problemach

Kategoria: Aktualności

Zaparcia to jedne z najczęściej występujących dolegliwości układu pokarmowego. Szacuje się, że problem dotyczy niemal 30 proc. populacji (ok. 13 proc. w Polsce[1]), a częstotliwość ich występowania nasila się po 65. roku życia[2]. Zaparcia mogą często być wywoływane przez czynniki, które działają na organizm w czasie wakacyjnego wypoczynku czy podróży służbowej. Należą do nich m.in. zmiana klimatu, zmiana codziennych rytuałów, diety. Inna woda, inna toaleta, inny rytm dnia, długie godziny spędzone w różnych środkach lokomocji i oczywiście towarzyszące temu emocje[3]. Jak ich uniknąć i beztrosko spędzać czas w podróży?

Czym są zaparcia?

Zaparcia najczęściej oznaczają problemy z regularnym cyklem wypróżnień (mniej niż 3 razy w tygodniu) lub wiążą się z występowaniem twardego stolca, którego wydalaniu może towarzyszyć wysiłek i uczucie niepełnego wypróżnienia. Dodatkowo przy zaparciach mogą pojawić się również inne objawy, takie jak: wzdęcia, uczucie ciężaru w brzuchu, a także nudności czy bóle głowy[1].

Często zaparcia mogą być również następstwem niewłaściwego stylu życia m.in.: braku aktywności fizycznej, picia zbyt małej ilości wody, stresu, a przede wszystkim niewłaściwego sposobu odżywiania2.
A te sytuacje często mogą towarzyszyć naszym podróżom.

Dlaczego to ważne, aby zapobiegać zaparciom

Zaparcia, poza sporym dyskomfortem, mogą nieść ze sobą również nieprzyjemne­ konsekwencje zdrowotne. Nawracające i przede wszystkim nieleczone zaparcia to ryzyko zdrowotne dla pacjenta. Zalegające w końcowym odcinku jelita grubego masy kałowe mogą wyrządzić sporo szkód.
W konsekwencji mogą pojawić się stany zapalne i poranienia okolic odbytu, zaburzenia napięcia ściany odbytnicy oraz guzki krwawnicze. Stan taki w konsekwencji może również prowadzić do zaczopowania jelita, powstawania uchyłków, krwawień, niedrożności oraz patologicznej zmiany składu flory bateryjnej[2]. Nawracające zaparcia, to również problem psychologiczny, który powoduje wtórne narastanie problemów
z wypróżnieniem (szczególnie zaznaczone jest to w populacji dzieci). Niemiłe doświadczenia, trudność,
a przede wszystkim ból podczas defekacji powodują celowe wstrzymywanie i rezygnację z wypróżnienia.
Z tego powodu należy działać nawet w przypadku sporadycznego pojawiania się problemu, pozwoli to uniknąć przykrych i niebezpiecznych konsekwencji5.

Jak uniknąć zaparć w podróży3

Skuteczna walka z zaparciami w wielu przypadkach zależy głównie od nas samych. Poniżej kilka wskazówek, które mogą pomóc uniknąć zaparć w podróży:

  • unikaj jedzenia w pośpiechu oraz omijania posiłków. Przestrzeganie regularnego spożywania posiłków pomoże utrzymać regularne wypróżnienia
  • wybieraj produkty zawierające duże ilości błonnika np. produkty pełnoziarniste, suszone owoce, świeże warzywa
  • pij minimum 3 litry wody dziennie
  • nawet w czasie wyjazdu staraj się zachować aktywność fizyczną
  • nie ignoruj potrzeby skorzystania z toalety

Doraźna pomoc w problemach

Warto również pamiętać, że nawet jeśli wspomniane wskazówki nie pozwolą uniknąć zaparcia, można w walce z tą dolegliwością  wspierać organizm z zewnątrz. Lekiem, który możemy spakować do walizki jest Dulcobis® (bisakodyl). Bisakodyl przyśpiesza perystaltykę, wstrzymuje wchłanianie elektrolitów, zwiększa ilość płynów wydzielanych do jelita, co powoduje rozluźnienie mas kałowych, a w efekcie ułatwia defekację[3].

Jego zastosowanie przynosi ulgę już po 6 godzinach6 - zaleca się jego zażycie wieczorem, dzięki czemu efekt pojawia się zwykle rano. Dane z dostępnych badań klinicznych potwierdzają, że preparat może być podawany kobietom karmiącym piersią oraz dzieciom powyżej 4. roku życia6,[4].

[1]A. Mokrowiecka, Zaparcia czynnościowe, https://www.mp.pl/pacjent/gastrologia/choroby/jelitogrube/74266,zaparcia-czynnosciowe [dostęp: 11.06.2019 r.]

[2] Ehrmann-Jóśko A i in. Zaparcie – problem ludzi w różnym wieku. Terapia 2013; 2(287): 68-76.

Karwacki M. Twardy problem w medycynie: przewlekłe zaparcie jako trudna do opanowania dolegliwość w leczeniu schyłkowej fazy przewlekłych chorób u dzieci. Opieka paliatywna nad dziećmi; IX Konferencja Naukowo-Szkoleniowa dla Lekarzy i Pielęgniarek, Rynia 2003: 79-91.

[3] ChPL Dulcobis, zatw. 12.2017, działanie przeczyszczające występuje pomiędzy 6 a 12 godziną od podania.

[4] Friedrich C. et al. Absence of excretion of the active moiety of bisacodyl and sodium picosulfate into human breast milk: an open-label, parallel-group, multiple-dose study in healthy lactating women. Drug Metab Pharmacokinet., 2011; 26(5): 458-464.

tola
2019-06-27
Dlatego ja regularnie zabieram ze sobą preparat intesta, gdziekolwiek jadę, wtedy mam pewność, ze żadna biegunka czy zaparcia mi niestraszne :)
Podróżnik
2019-06-27
A ja, z kolei lubię żyć na krawędzi i dalekie podróże nie są mi straszne. Nawet nie "wymiękam" popijając czereśnie gazowaną wodą:)
anakonda
2019-10-13
sporadycznie używam czopków na zaparcia eva qu, działają bardzo szybko i są skuteczne.
emilka
2020-01-18
codziennie pije siemię lniane, staram się zdrowo jeść i sporadycznie mam zaparcie, stosuje czopki eva/qu zalecane dla kobiet w ciąży
Eliza
2020-01-24
Po prawei 24h podróży autem na urlop poznałam ten problem, kolejne dwa dni nie mogłam się pozbierać, znów czeka mnie taka eskapada, może wrzucę do wyjazdowej apteczki takie czopki skoro mówicie, że takie skuteczne, tak na wszelki wypadek gdyby sytuacja chciała się powtórzyć, tylko znów nie cvhciałabym żeby mnie na wyjeżdzie zaczęło czyścić bez miary...jaki efekt jest po ich aplikacji?
anakonda
2020-05-03
Muszę dosyć często używać czopków eva/qu, syn ma zaparcia związane z nietolerancją pokarmową. Czopki szybko pomagają i można je często podawać, nie odwadniają, ani nie przeczyszczają.
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ