Partner serwisu
14 grudnia 2021

ZIELONY I DOBRZE ZAPROJEKTOWANY… magazyn na miarę nowych czasów

Kategoria: Aktualności

Rygorystyczna kontrola jakości, specjalne warunki składowania leków i podział powierzchni na strefy dedykowane poszczególnym procesom to warunki, jakie musi spełniać magazyn jako ważny element logistyki farmaceutycznej. Idea zrównoważonego rozwoju jest dziś kluczowa dla całego łańcucha dostaw, dlatego warto wybrać współpracę z deweloperem, który poważnie traktuje czynniki ESG, co odzwierciedlają proekologiczne rozwiązania zastosowane w jego magazynach. O dobrych praktykach w budowaniu obiektów dla branży farmaceutycznej opowiada firma 7R.

ZIELONY I DOBRZE ZAPROJEKTOWANY… magazyn na miarę nowych czasów

Ważnym ogniwem łańcucha logistycznego jest dogodnie zlokalizowany oraz odpowiednio zaprojektowany obiekt magazynowy, który umożliwia optymalizację produkcji, składowanie i konfekcjonowanie medykamentów, a także zapewni wygodne zaplecze biurowe. Budynki dla klientów z sektora farmaceutycznego powstają zarówno w formule Build-to-Suit (BTS), jak i w ramach parków przemysłowych. W obu przypadkach powierzchnie są maksymalnie dopasowane do potrzeb najemców i specyfiki prowadzonych przez nich operacji, natomiast różnica polega na specyficznej lokalizacji w przypadku BTS lub zapewnienia sobie dużej elastyczności w zakresie zwiększania powierzchni, bez konieczności relokacji w ramach okresu trwania umowy.

Indywidualne podejście do najemcy

W praktyce nieruchomości od dewelopera 7R są każdorazowo szyte na miarę. W ramach realizowanych projektów często wykonuje się powierzchnie laboratoryjne, clean roomy, produkcyjne i magazynowe. Wymogi farmaceutyczne, a dokładniej DPD (Dobra Praktyka Dystrybucji), narzucają na ten rodzaj działalności wiele dostosowań, takich jak utrzymanie temperatury w określonych reżimach, wydzielenia komór przyjęć i wydań, odpowiednie wydzielenie stref i przestrzeni hurtowni farmaceutycznych. Stosuje się w nich szereg dodatkowych rozwiązań, np. posadzki żywiczne ułatwiające utrzymanie czystości, ściany panelowe łatwo zmywalne w układzie poziomym, aby zapobiec możliwości gromadzenia się kurzu, lampy UV przy dokach czy choćby autodoki, które ograniczają możliwość zmian temperatury w magazynie w trakcie prowadzenia rozładunków. – Jako 7R podchodzimy indywidualnie do każdego zapytania, jakie otrzymujemy z rynku. Naszym celem jest stworzenie budynku, który będzie spełniał najwyższe wymagania branży, ale co najważniejsze – dostanie pozytywne stanowiska WIF, GIF i sanepidu, bez których żadna działalność farmaceutyczna nie może być prowadzona – mówi Maciej Krawiecki, Head of Leasing w 7R.– Dlatego jako deweloper staramy się przejąć pełną odpowiedzialność za proces tak, aby nasi klienci mogli się skupić po prostu na swoim biznesie. Pozostałymi działaniami do czasu uzyskania pozwolenia na użytkowanie czy też w trakcie użytkowania obiektu zajmujemy się my. Na taki model współpracy zdecydowały się m.in. dwie marki z Grupy Pelion, czyli Medezin i Pharmalink, wybierając nasz podmiejski park logistyczny w aglomeracji łódzkiej, jak również Cefea i Polfa Warszawa, które postawiły na magazyny miejskie 7R w stolicy kraju. Najemcy szczególną uwagę zwracają na atrakcyjność oferowanej przez nas lokalizacji, ale także na nasze doświadczenie w zakresie tego typu realizacji – dodaje.

W parku magazynowo-logistycznym 7R Park Łódź West I od ubiegłego roku operacje prowadzą Pharmalink oraz Medezin. Pierwsza firma, dostawca rozwiązań logistycznych dla branży farmaceutycznej, zajmuje ok. 6 000 m2 powierzchni magazynowej i prawie 1 000 m2 biurowej w dwóch budynkach kompleksu. W pierwszym budynku na 2 000 m2 znajdować się będzie hurtownia weterynaryjna, a w drugim, który firma zajmuje w całości – hurtownia farmaceutyczna. Z kolei ponad 3 700 m2 w tej samej inwestycji zajmuje Medezin, gdzie prowadzi wytwórnię leków oraz hurtownię farmaceutyczną. Dodatkowo firma zajmuje 450 m2 powierzchni biurowej. Uruchomiony pod Łodzią zakład zaopatruje w produkty lecznicze inne spółki Grupy Pelion, takie jak: Polska Grupa Farmaceutyczna, sieć aptek DOZ czy drogerie Natura.

W warszawskim magazynie miejskim 7R City Flex Warsaw Airport I, zlokalizowanym w sąsiedztwie lotniska, najemcą jest Cefea. Firma odpowiada za pakowanie i przepakowywanie produktów leczniczych oraz obsługę logistyczną badań klinicznych. Współpraca z deweloperem 7R w formule BTS pozwoliła zaplanować i wdrożyć szereg rozwiązań, które zagwarantują standard wymagany w branży farmaceutycznej. Przykładem są choćby pomieszczenia z rygorystycznie kontrolowaną i utrzymywaną na stałym poziomie temperaturą powietrza, a także specjalne dedykowane powierzchnie do wytwarzania w zakresie tzw. zimnego łańcucha. Budynek BTS dla Cefea ma 3 500 m2. Dodatkowo przygotowano 940-metrowe biuro. Konstrukcja obiektu umożliwia w przyszłości nadbudowę dodatkowego piętra.

Centrum badawczo-rozwojowe

Polfa Warszawa zdecydowała się na utworzenie nowoczesnego centrum badawczo-rozwojowego w powstającej inwestycji 7R City Park Warsaw Airport III przy ul. Osmańskiej w Warszawie. Na potrzeby operacji Polfy zamontowana zostanie także specjalna antresola monolityczna na całej zajmowanej powierzchni magazynowo-produkcyjnej. Będą na niej rozmieszczone elementy technologii, jaką Polfa zamontuje w nowym centrum badawczo-rozwojowym, aby utrzymywała powierzchnię w najwyższym reżimie farmaceutycznym.

Proekologiczne podejście

Cechą wspólną wszystkich dostarczanych przez 7R nieruchomości są „zielone” rozwiązania minimalizujące ślad węglowy obiektu, co jest jednym z filarów realizowanych przez firmę założeń ESG. Analizy dewelopera pokazują, że dla obiektu o powierzchni 20 000 m2 , w którym zastosowano panele fotowoltaiczne, zwiększoną izolacyjność ścian i dachu, oświetlenie LED oraz system zarządzania zużyciem energii, jej pobór spada nawet o 50%. W tym samym budynku można wygenerować także oszczędność wody na poziomie do 2 400 litrów dziennie, wykorzystując system wody szarej, zarządzanie deszczówką czy kontroli zużycia i wycieku. – Przeanalizowaliśmy realne korzyści płynące z proekologicznych rozwiązań, jakie oferujemy naszym klientom. Ładowarki do aut elektrycznych, nasadzenia roślinności, łąki kwietne czy zielone dachy, pozwalają na redukcję emisji dwutlenku węgla o ok. 381 ton rocznie. Z punktu widzenia najemców budynku liczy się także fakt, że zielone rozwiązania wpływają na dobrostan ich pracowników. Zieleń wokół budynku, strefy relaksu, mała architektura czy infrastruktura rowerowa sprawiają, że efektywność osób zadowolonych z miejsca pracy wzrasta nawet o 20% – dodaje Maciej Krawiecki.

 

O 7R

7R SA to dynamicznie rozwijający się deweloper działający na rynku nieruchomości komercyjnych, specjalizujący się w dostarczaniu nowoczesnych powierzchni magazynowych i produkcyjnych na wynajem. Realizuje zarówno centra magazynowe i przemysłowe przeznaczone dla wielu najemców, jak również obiekty typu BTS. W portfolio 7R znajdują się wielkopowierzchniowe parki logistyczne oraz miejskie magazyny typu Small Business Unit tworzące sieć 7R City Flex Last Mile Logistics. Do tej pory firma zrealizowała projekty o łącznej powierzchni 1 mln m2 , natomiast w przygotowaniu znajduje się ponad 1,6 mln m2 . w różnych lokalizacjach na terenie całej Polski. Firma angażuje się w działania z zakresu ESG, troszcząc się o środowisko, społeczności lokalne oraz ład korporacyjny.

fot. 7R
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ