Partner serwisu
03 stycznia 2022

E-stetoskop w domowej apteczce? Nowe technologie na wyciągnięcie ręki

Kategoria: Aktualności

StethoMe to bezprzewodowy e-stetoskop w połączeniu z aplikacją mobilną, w której algorytmy rozpoznają dźwięki osłuchowe dla dolegliwości, takich jak astma, mukowiscydoza, POChP, a nawet zapalenie płuc lub oskrzeli – to kompleksowa usługa. Dzięki oprogramowaniu do wykrywania zaburzeń układu oddechowego, który jako pierwszy na świecie został zarejestrowany jako wyrób medyczny - każdy może wykonać badanie osłuchowe w warunkach domowych i otrzyma natychmiast informację o ewentualnych nieprawidłowościach.

Korzystanie z domowego stetoskopu daje gwarancje najwyższej jakości i bezpieczeństwa. Jakość dźwięków jest bardzo wysoka. Badanie pozwala uzyskać obiektywne dane, które stanowią dalszą wskazówkę postępowania, np. czy wymagana jest konsultacja lekarska lub czy zachodzi konieczność przyjęcia dodatkowych leków – o czym może zadecydować medyk po wysłuchaniu zapisanego nagrania lub dalszej diagnostyce.

Jak to się zaczęło?

Pomysł na stworzenie e-stetoskopu pojawił się już ponad 5 lat temu w Poznaniu. Wyniknął z osobistej historii, gdy pomysłodawczyni produktu - Honorata Hafke-Dys znalazła się ze swoją córką w szpitalu. Tam dostrzegła potrzebę wsparcia lekarzy w pracy i usystematyzowania badania osłuchowego, by mogło ono zostać zapisane i poddane szczegółowej analizie. VP Product & Co-Founder StethoMe z wykształcenia jest psychoakustykiem. Wieloletnim pracownikiem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, prowadzącym projekty naukowe i tworzącym międzynarodowe publikacje w renomowanych periodykach. Do rozwoju produktu wykorzystała, więc swoją ogromną wiedzę i doświadczenie. Połączyła siły z prof. Jędrzejem Kocińskim, także z UAM, a także z programistami i specjalistami od start-upów: Wojciechem Radomski, Pawłem Elbanowskim oraz Marcinem Szajkiem. Od tej pory marka nieustannie pracuje nad rozwojem oraz poszerzaniem funkcji urządzenia.

Dla kogo jest StethoMe?

Nikogo nie dziwi już elektroniczny termometr, który w kilka sekund i z niezmierną dokładnością mierzy temperaturę ciała bez kontaktu ze skórą — można go używać, nawet gdy chory śpi. Klasyczne termometry z rtęcią odeszły już w zapomnienie.
A w domowej apteczce coraz częściej pojawiają się nowoczesne technologie – pokazała to również pandemia, w trakcie której wielu polskich pacjentów zaopatrzyło się we własne pulosksymetry, którymi można skontrolować saturację w domowych warunkach. StethoMe będzie przydatne przede wszystkim w domu, w którym ktoś choruje na astmę. Produkt umożliwia ciągłą kontrolę nad przebiegiem schorzenia. Zapewnia szybkość działania, możliwość błyskawicznej reakcji, co z pewnością daje dużo spokoju i komfort.

StethoMe przyda się także rodzicom dzieci w wieku przedszkolnym, czyli w okresie, gdy maluchy często chorują, pojawiają się nawracające infekcje. Wykonane badanie daje im możliwość zdalnej konsultacji jego wyników z lekarzem lub podjęcia decyzji o konieczności wizyty stacjonarnej. To duże poczucie bezpieczeństwa także na wyjeździe wakacyjnym lub zimowym, gdy jesteśmy daleko od rodzinnego pediatry, a dostęp do lekarza w małej miejscowości lub za granicą, może być utrudniony.

E-stetoskop wspiera także w codziennej pracy lekarzy, dając możliwość zapisu badania, jego odtworzenia, porównania, skonsultowania, a także monitorowania skuteczności wdrożonej terapii farmakologicznej. Urządzenie można spotkać już w wyposażeniu wielu karetek pogotowia. Ratownicy medyczni chwalą sobie głośność generowanego dźwięku, co jest bardzo pomocne w pędzącym samochodzie.

Wyrób medyczny okazuje się także bardzo pomocny w czasie walki z epidemią COVID-19. Do produktu można podłączyć bezprzewodowe słuchawki, dzięki temu lekarz nie musi zdejmować lub dziurawić ochronnego kombinezonu, by osłuchać chorego.

Jak wygląda badanie StethoMe?

Pacjent, wykonując w warunkach domowych badanie, otrzymuje natychmiastowy wynik. Wykrywane są nieprawidłowe dźwięki w układzie oddechowym. Jednak mierzone są też parametry oddechowe i praca serca. To dzięki tym kompleksowym pomiarom może zostać wykryte zaostrzenie astmy na wczesnym etapie, a także nawet najmniejsze nieprawidłowości. Wynik badania jest zapisywany, dlatego może zostać niezwłocznie skonsultowany z lekarzem, nawet w czasie zdalnej konsultacji, po przesłaniu zapisu. W ten sposób udaje się np. na wczesnym etapie wyłapać rozwijające się zapalenie płuc, wdrożyć skuteczną procedurę medyczną, która może zapobiec hospitalizacji.

Przeprowadzenie badania jest niezwykle proste. Po pobraniu aplikacji StethoMe na telefon wystarczy zarejestrować swoje konto, aktywować na nim licencję, a następnie dodać pacjenta. Aby przygotować stetoskop do badania po jego pierwszym uruchomieniu, wystarczy lekko nim potrząsnąć. Kiedy stetoskop jest już włączony, w aplikacji wybiera się tryb badania i przykłada się stetoskop do klatki piersiowej, we wskazanych punktach Aplikacja podpowiada, jak to zrobić, a także informuje o błędach pomiaru, w tym o konieczności powtórzenia badania lub zbyt głośnych odgłosach otoczenia. Następnie sztuczna inteligencja dokonuje analizy zarejestrowanych dźwięków i podaje wynik. Jeśli którykolwiek parametr odbiega od normy, pacjent jest o tym niezwłocznie informowany, a zapis i wynik może skonsultować zdalnie ze swoim lekarzem, wysyłając link do naszej platformy. Lekarz może na niej odsłuchać nagranie i zobaczyć na spektrogramie wykryte nieprawidłowości. Wyniki są archiwizowane na profilu osoby badanej, tworząc historię choroby. Dzięki temu lekarz może śledzić całą historię, a przede wszystkim reakcje organizmu na zaleconą terapię farmakologiczną.

StethoMe pracuje w dwóch trybach:

Tryb do regularnego kontrolowania astmy – trwa tylko 30 sekund:

umożliwia kontrolę symptomów astmy, mierząc częstość oddychania, stosunek długości wdechu do wydechu, tętno oraz intensywność świstów i furczeń. Umożliwia wychwycenie pierwszych, delikatnych świstów słyszalnych tylko przez stetoskop i tym samym momentu na podanie zaleconych przez lekarza leków objawowych w celu uniknięcia lub zminimalizowania zaostrzenia astmy, w czasie którego bardzo często pojawiają się duszności i wyjątkowo uporczywy, trudny do opanowania kaszel. To badanie warto wykonywać codziennie, np. kładąc dzieci spać, żeby nie przeoczyć początku zaostrzenia.

Pełne badanie płuc:

wykrywa zarówno świsty i furczenia charakterystyczne dla obturacji pojawiającej się w oskrzelach, jak i rzężenia drobno- i grubobańkowe - dźwięki charakterystyczne dla zapalenia oskrzeli lub zapalenia płuc. Daje tym samym jasną informację, czy wynik jest prawidłowy, czy pojawiły się nieprawidłowości, które powinno się skonsultować z lekarzem w celu dalszej diagnozy i ustalenia leczenia.

Rozwój i plany na przyszłość

Misją firmy jest zapewnienie lepszego i bezpieczniejszego życia pacjentom borykającym się z chorobami układu oddechowego, zwłaszcza z astmą. Twórcy StethoMe wierzę, że AI nigdy nie zastąpi lekarza, ale lekarz, który wspomaga się w swojej pracy algorytmami sztucznej inteligencji, będzie działał sprawniej, precyzyjniej i będzie mógł skuteczniej leczyć swoich pacjentów.

W tym projekcie przykładana jest olbrzymia waga do nauki, jaka stoi za tym rozwiązaniem. Firma ściśle współpracuje ze środowiskiem naukowym, prowadzi badania, publikuje ich wyniki na łamach szanowanych, naukowych czasopism. Trwają prace nad dodatkowymi trybami pracy urządzenia.

Urządzenie wraz z planem subskrypcji można kupić na stronie internetowej: www.stethome.com. Prowadzona jest sprzedaż również we Francji oraz w Wielkiej Brytanii. Zespół pracuje nad dalszą ekspansją międzynarodową, docelowym rynkiem są Stany Zjednoczone.

źródło: informacja prasowa
fot. informacja prasowa
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ