Partner serwisu
05 sierpnia 2014

Kasztanowiec zwyczajny

Kategoria: Rośliny dla farmacji

Mimo, że roślina ta dość późno trafiła do farmacji, dostarcza wielu surowców leczniczych. Największe zanczenie ma nasienie kasztanowca.

Kasztanowiec zwyczajny

Rodzina kasztanowcowatych (Hippocastanaceace), do której należy kasztanowiec zwyczajny (Aesculus hippocastanum), jest nieduża, liczy zaledwie 25 gatunków występujących głównie w strefie umiarkowanej Europy, Azji i Ameryki. Są to przeważnie drzewa i krzewy, których cechą charakterystyczną są dłoniasto złożone liście, efektowne kwiaty zebrane w groniaste kwiatostany oraz duże nasiona. Znaczenie farmaceutyczne ma wyłącznie kasztanowiec zwyczajny.

Nasienie kasztanowca jest typowym surowcem saponinowym. Głównym związkiem czynnym jest w tym przypadku escyna, którą kiedyś uważano za związek jednorodny, a potem okazało się, że jest to mieszanina kilku pochodnych triterpenowych aglikonów, przede wszystkim protoescyny i baryngtogeniny C. Poza saponinami w nasieniu kasztanowca występują też: fitosterole (stigmasterol, sitosterol), flawonoidy (glikozydy kwercetyny i kemferolu), proantocjany i garbniki, a także substancje zapasowe, jak skrobia, białko czy olej. Nasienie kasztanowca nie zawiera kumaryn, w przeciwieństwie do kory kasztanowca, czy innych surowców otrzymanych z tej rośliny. Drugim ważnym surowcem z kasztanowca jest kora. Jest to typowy surowiec kumarynowy, którego podstawowym związkiem czynnym jest eskulina. Występują tam także saponiny, lecz w śladowych ilościach. Z kolei kwiat kasztanowca jest surowcem flawonoidowym zawierającym również w małych ilościach saponiny, kumaryny i garbniki.

Największe znaczenie dla farmacji ma nasienie kasztanowca. Preparaty z tego surowca wykazują działanie przeciwwysiękowe i tonizujące żyły. Te efekty lecznicze przypisuje się przede wszystkim escynie, która – jak wykazały badania – przyspiesza wchłanianie płynu surowiczego w miejscu obrzęków, a także działa przeciwzapalnie. Wiele leków stosowanych na obrzęki, czy choroby żył, zawiera czystą escynę. Z kolei wyciągi z kory kasztanowca zmniejszają nadmierną przepuszczalność ścian naczyń krwionośnych oraz wzmacniają ich odporność na uszkodzenia.

Leki z nasion kasztanowca zalecane są w przewlekłej niewydolności żylnej różnego pochodzenia, której towarzyszyć mogą takie objawy, jak obrzęki, kurcze łydek, bóle i uczucie ciężkości w nogach, żylaki i zespół pozakrzepowy, a także zmiany troficzne, np. owrzodzenia podudzi. Różne wyciągi z nasion czy kwiatów kasztanowca używane są też przy mechanicznych urazach (jak stłuczenia czy zwichnięcia), przy zakrzepowym zapaleniu żył, czy żylakach odbytu.

 

Autor: dr Jerzy Jambor
prezes Polskiego Komitetu Lekarskiego
Fot.: Phytopharm Klęka S.A

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ